Obkladačské práce

 

Potisk obkladů, dle vlastního motivu

Výběr obkladů nepatří k jednoduchým záležitostem. U výběru nehrají roli pouze rozměry, barvy a dekory. U obkladů a dlažeb jsou důležité i jiné parametry, mezi které patří nasákavost, pevnost v ohybu, otěruvzdornost a protiskluzovost.

Abyste vybrali opravdu správně, poraďte se s odborníkem, který Vás s charakteristikou konkrétní dlažby seznámí. Není radno podceňovat výběr. Dlažba i obklady Vám mohou sloužit po mnoho desetiletí. Je však potřeba zvolit ty správné.

Obkladačské a zednické práce - Praha

 

Charakteristika obkladů a dlažeb

Při výběru obkladů a dlažeb je potřeba zohledňovat určité parametry, které nám usnadní výběr. Např. nasákavost může mít hodnotu nejvýše 3%. Pokud by byla tato hodnota vyšší, materiál by při použití ve venkovním prostředí namrzal. Do interiéru ale můžete sáhnout i po dlažbě, která má nasákavost vyšší. Pevností v ohybu se rozumí veličina, která vypovídá o tom, že požadovaná tloušťka obkladů a dlažeb musí být mezi 7 až 12 mm. Rozhodně by neměla být menší. Otěruvzdorností se zase rozumí, jak je dlažba schopna odolávat běžnému provozu. Otěruvzdornost je vyjádřena ve škále číslic od 1 do 5, přičemž 1 znamená, že se po dlažbě může chodit pouze bez bot, kdežto stupeň 5 umožňuje abnormálně velkou zátěž. Protiskluzovost je speciální povrchová úprava a její výběr záleží na tom, kam se dlažba bude používat, zda do koupelny, do veřejných bazénů, na venkovní schodiště, atd.

Jaká pravidla při výběru obkladů dodržovat?

Chcete-li mít koupelnu moderní, krásnou, atraktivní a komfortní, měli byste mít na paměti několik věcí. Zvláště myslete na to, že pokud Vaše koupelna neoplývá velkými rozměry, což je typická případ panelákové koupelny, rozhodně vybírejte ze světlejších obkladů a dlažby větších rozměrů. Tmavší barvy byste měli používat pouze jako ozvláštnění koupelny, např. v rohu vany, za umyvadlo za toaletu, apod. Také jste si v katalogu všimli, že se dá pořídit umyvadlo nebo jiná sanitární keramika v různých barevných provedeních? I zde si uvědomte, že tyto barvy neladí se všemi obklady nebo dlažbou. V malé koupelně opět uděláte nejlépe, pokud zvolíte klasické bílé vybavení nebo světlé odstíny. Zdá-li se Vám koupelna ve světlých barvách nudná a nevýrazná a vy jste si přece jen představovali něco trochu jiného, nic Vám nebrání v tom sáhnout po libelách a středových dekorech, které každou koupelnu parádně dozdobí.

Jak správně obložit koupelnu?

Správný výběr dlažby a obkladaček je stejně důležitý jako jejich správná pokládka. Bez odborného obložení můžete brzy zjistit, že jste do drahých obkladaček investovali zcela zbytečně. Obklady a dlažbu je potřeba vždy položit do speciálního tmelu. Následně obklady a dlažbu od tmelu řádně očistěte a to rychle, než tmel na kachličkách zatvrdne. Pokud byste obkladačky a dlažbu čistili později, je zde riziko poškození dezénu. Před samotnou pokládkou připraví zedník plán pokládky. Při pokládce je důležité, aby nevznikaly příliš velké doměrky. Doměrkami se rozumí užší uříznuté řady dlaždic. Na závěr zedník důkladně vytmelí koutové spáry, aby později nevznikaly v koutech praskliny.

 

 

 

Stavební práce

Se stavebními pracemi se setkáváme nejen při výstavbě nových domů, ale také při rekonstrukcích, při realizacích příjezdových cest, chodníků, u pokládky zámkové dlažby, při půdních vestavbách, apod. Stavební práce nás obklopují na každém rohu. Jen se rozhlédněte kolem sebe. Téměř vše, co vidíte, je prací stavitelů.